Słowo od Prezbitera

Szalom w Mesjaszu!
(21.07.2012)

Moi drodzy!

Zapraszam Was do wspólnej lektury papieskiego listu. Możemy wspólnie przygotowywać się na przeżycie „Roku wiary”. Postaram się pod każdym punktem napisać krótką refleksję, medytację, może będzie dla Was pomocą w zapoznaniu się z papieskim pismem. Nasza wspólna lektura jest realizację wskazania, które ukazało się w nocie Kongregacji Nauki i Wiary: „W przygotowaniu do Roku Wiary, wszystkich wiernych zachęca się do czytania i uważnej medytacji Listu apostolskiego Porta fidei Ojca Świętego Benedykta XVI”. Niech ta wskazówka płynąca ze Stolicy Apostolskiej doda nam ducha w uważnym studium i medytacji.

Analiza listu apostolskiego Papieża Benedykta XVI – cz.1
Analiza listu apostolskiego Papieża Benedykta XVI – cz.2 

Szalom Wasz w Jezusie
prezbiter Adam
 _____________________________________________________________________

Szalom w Mesjaszu!
(01.01.2012)

Kochani!

Zachęcony Waszym czytaniem biblijnej biografii Jezusa, chciałbym w tym roku podnieść poprzeczkę trochę wyżej. Proponuję lekturę całego Nowego Testamentu w ciągu roku.

Porządek czytań został ustalony wg 4 głównych nurtów pierwotnego chrześcijaństwa. Najpierw poznajemy dzieło św. Łukasza i nauczanie św. Pawła, które było skierowane głównie do chrześcijan pochodzących ze świata hellenistycznego. W drugiej kolejności możemy pochylić się nad Ewangelią wg. św.Mateusza, Listem do Hebrajczyków i św. Jakuba, które reprezentują w NT nurt uczniów Jezusa pochodzących od Żydów. Dalej szeroko rozumiane dziedzictwo św. Piotra (Ewangelia wg. św. Marka, dwa listy Piotra i List św. Judy). Całość lektury kończą Pisma, które należą do tradycji św. Jana Apostoła.

Poniżej w pliku PDF znajdziecie wskazówki odnośnie lektury na każdy dzień 2012r.:
czytamy_Nowy_Testament_2012_rok

Życzę wszystkim owocnej lektury i wytrwania w systematycznej lekturze.

Z modlitwą Wasz w Panu
prezbiter Adam

_____________________________________________________________________

Szalom w Mesjaszu.
(27.04.2011)

Bracia i Siostry!

Dzielę się z Wami wizją czytań, które mogliśmy usłyszeć w czasie Wigilii Paschalnej. W tym roku w sposób szczególny omawiałem 2 czytanie z Księgi Rodzaju. Ono jest dla mnie kluczem do przeżycia tegorocznego Okresu Paschalnego. Abraham Ojciec naszej wiary pokazuje nam swoją wiarę i posłuszeństwo. Zachęcam do pogłębionej lektury (plik PDF poniżej).

Schemat czytań w Wigilii Paschalnej 2011

Szalom
prezbiter Adam

 _____________________________________________________________________

Szalom w Mesjaszu.
(04.03.2011)

Moi kochani Parafianie,
pozdrawiam Was serdecznie po dłuższej przerwie spowodowanej moim ciężkim piórem. Zawsze łatwiej było mi mówić niż pisać ;-). Chciałbym dzisiaj podzielić się z Wami kilkoma zdaniami o naszych rekolekcjach wyjazdowych w Zaborówcu. Jak zapewne już wiecie, trwały one przez prawie 48 godzin. Według mojej oceny był to dobry czas. Udało nam się wspólnie wpatrywać w postać Jezusa Chrystusa. Czas był podzielony na modlitwę, słuchanie, jedzenie i odpoczynek. Uczestniczyło 18 osób z naszej parafii oraz 16 ze Szkoły Biblijnej.

Tak wyglądał plan dnia:

piątek 18 luty
godz. 18.00 kolacja
godz. 19,30 Konferencja wprowadzająca (Nieszpory): Chrystus w Centrum życia wg KKK 425 – 429, Misteria życiu Chrystusa KKK 512 – 521
godz. 21,00 wieczorna Eucharystia z homilią: Biblijna biografia Jezusa
Wieczorne Polaków rozmowy

sobota 19 luty
godz. 7,30 Jutrznia: (Preegzystencja Słowa) Prolog Jana
8,30 śniadanie
10,00 godzina w ciągu dnia z nauczaniem; „Od Edenu do Betlejemu” Rodowód Jezusa wg św. Łukasza
12.00 Eucharystia (Od Betlejem do Nazaretu) (Mt 1-2 i Łk 1-2)
13,30 obiad
14.00 do 16,00 czas wolny
16,00 – 16,30 kawa
16,45 Nieszpory Jerozolima prezentacja
18,00 kolacja
19,30 spotkanie wieczorne (Miejsca Święte)
21,00 wieczorna modlitwa (Przez Jordan, Pustynię do Galilei)

niedziela 20 luty
7,30 Jutrznia (Słowa Jezusa)
8,30 śniadanie
ok. 10,00 Eucharystia (czyny Jezusa)
11,30 kawa
12,00 godzina świadectwa (Co dalej? Wizja drogi)
13,00 obiad

Prawda, że nie najgorszy? To, czego plan nie pokazuje, to wspólna zabawa, bycie ze sobą… jednym słowem zdrowa społeczność. Pozwalam sobie zaproponować Wam namiastkę naszego spotkania. W Galerii możecie zobaczyć kilka zdjęć, a poniżej – w plikach PDF – przeczytać kilka świadectw oraz (dla wytrwałych) zapoznać się z konspektami nauczań:

  1. Preegzystencja Słowa
  2. Biografia Mesjasza
  3. Od Edenu do Betlejemu
  4. Od Betlejem do Nazaretu
  5. Inne mowy Jezusa
  6. Przypowieści Jezusa
  7. Cuda Jezusa
  8. Kilka wspomnień z przeżytych dni

W czasie trwania naszych rekolekcji Bóg mówił do naszych serc. Szkoda, że niektórych z Was zabrakło w Zaborówcu. Ci którzy byli mówią, że usłyszeli Słowo Pana. Nie uważają siebie za lepszych, albo bardziej duchowych. Po prostu zechcieli odpowiedzieć na zaproszenie i dostali trochę duchowej mocy. Co się wydarzyło i na co zwrócili uwagę możecie poczytać w dołączonych świadectwach. Życzę Wam wszystkim Bożej łaski i zapraszam na kolejny wyjazd rekolekcyjny. Może już jesienią? Oczywiście, jak Pan da i będziemy żyli.

Szalom,
Wasz prezbiter Adam

_____________________________________________________________________

Szalom.
(02.01.2011)

Dziś chciałbym także zaprosić Was do zapoznania się z historią naszego Pana Jezusa, zapisaną na stronach Biblii. W poniższych plikach PDF znajdziecie odpowiednie wskazówki lub fragmenty Pisma Świętego w dwóch wersjach:

1) wersja dla ambitnych i lubiących samodzielne wędrówki po Biblii:
Historia Jezusa – wskazówki do szukania fragmentów Biblii na cały 2011 r.

lub

2) wersja dla zabieganych i wiecznie zajętych – zeszyt z powyższymi fragmentami wprost do czytania oraz wydrukowania dla siebie lub najbliższych, np. z okazji Dnia Babci i Dziadka:
Historia Jezusa  – zeszyt z fragmentami Biblii na każdy dzień 2011 r.

Zachęcam do lektury przez cały rok.
Prezbiter Adam

______________________________________________________________________

Szalom.
(01.01.2011)

Miniony rok okazał się prawdziwym czasem łaski dla naszej wspolnoty. Chcialbym podzielić się z Wami tym, co wspólnie przeżyliśmy. W jeden z grudniowych wieczorów siadlem przed kompem i zacząłem spisywać z kalendarza, jakich wielkich dzieł dokonał wśród nas nasz Pan. Oto lista tego co udalo mi się zapamietać (w pliku PDF):

Wizja drogi przeżyta w parafii Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym w Roku 2010

Wiem, że musiała by ona zostać uzupelniona tym, czego Bóg dokonał w Waszym życiu. Byłoby cudownie gdybyście zechcieli się ze mną tym podzielić. Niemalże usycham z ciekawości, aby poznać jak Bóg kształtuje Wasze życie. Proszę, abyście czytając poniższe zestawienie, dziękowali Bogu. Bo to On jest sprawcą Wszelkiego Dobra i Jemu należy się wszelka chwała cześć i majestat.

Wasz prezbiter Adam

______________________________________________________________________

Szalom w Mesjaszu.
(26.11.2010)

Bardzo lubię czas Adwentu. Można w naturalny sposób zwolnić bieg życia. Można zastanowić się nad tym co najważniejsze. W tym roku wchodzimy w Adwent z wielką modlitwą w intencji życia. Tego jeszcze nie było: cały Kościół modli się o odkrycie przez świat świętości ludzkiego życia. Może warto pogłębić temat przez lekturę listu Księdza Arcybiskupa? (zamieszczony na naszej stronie).

W tym roku dwie wspólnoty parafialne w Luboniu i w Baranowie poprosiły mnie o posługę rekolekcjonisty. Będę Was musiał zostawić na kilka dni. Proszę o modlitwę w tym czasie. Aby nie było Wam smutno dzielę się z Wami moim Adwentowym pokarmem. Możemy razem jednoczyć się w czytaniu Słowa Bożego. Podsuwam Wam Tabele czytań, które chciałbym przeczytać. Uwagi, które są pod tabelką mogą pomóc w wyborze tematu studium biblijnego.

Oczywiście zachęta sprzed roku pozostaje aktualna. Kto budzi się w nocy, wstaje i przez moment się modli. Może właśnie wtedy przeczytać fragment Pisma. Dla tych najtwardszych i … śpiochów pomocą we wstaniu zawsze może być budzik.

Marana tha
prezbiter Adam

Ps. Poniżej tabelka. Dodatkowo inna wersja z wydrukowanymi tekstami (opcja zeszytu w pliku PDF):

Będziesz Biblię czytał codziennie: Lectio_na_Adwent_2010_zeszyt

Pierwszy tydzień Adwentu mija nam z lekturą Proroka Izajasza, który jest nazywany Ewangelistą ST ze względu na fakt, że w jego Księdze odnajdujemy wiele zapowiedzi dotyczących Mesjasza i Jego czasów. Zachęcam, aby każdego dnia podczas lektury odkrywać w tekście proroctwa dotyczące czasów Mesjańskich. Może warto przyjrzeć się światu, jaki Bóg zamierza uczynić? Ten Pierwszy tydzień Adwentu może rozbudzić w nas tęsknotę za Bożym światem, tęsknotę za niebem.

Drugi tydzień Adwentu możemy poświęcić na poznawanie Boga, Jego charakteru i działania. Trzeba nam poznawać Boga i sposoby Jego działania aby później w modlitwie przychodzić do Niego. Pismo mówi, że Owce znają swojego Pasterza i Jego głos, świat ma zaś się napełnić poznaniem Pana. Studium biblijne w 2 tygodniu Adwentu może okazać się w tym pomocne.

Trzeci tydzień niech upłynie nam na poznaniu Bożych zamiarów wobec Jego Ludu. Bóg nie skończył jeszcze swojego działania w Izraelu i nie zrezygnował ze swojego syna pierworodnego. Od 3 niedzieli do czwartku 3 tygodnia patrzmy na Boże plany wobec Izraela. Niech popłynie z naszych serc modlitwa o Izrael aby Bóg wypełnił swoje obietnice.

Od 17 grudnia tj. od piątku 3 tygodnia zaczyna się bezpośrednie przygotowanie do świętowania pamiątki narodzin Mesjasza. Liturgia podsuwa nam do rozważenia najważniejsze proroctwa ST mówiące o Jego przyjściu. Ten ostatni adwentowy czas może być wypełniony odkrywaniem Imion Mesjasza jakie podają teksty prorockie. Każde z Imion odsłania nam jakiś aspekt służby Mesjasza albo to Kim jest.

Życzę Wszystkim Światła Bożego na przeżywanie Adwentowych pochyleń nad Biblią.

______________________________________________________________________

Szalom.
(20.11.2010)

Moi Kochani. Nasza Wędrówka z Jezusem do Jerozolimy w dniu dzisiejszym dobiega końca. Nie kończy się nasze wspólne wsłuchiwanie się w Słowo Boże. Jezus doprowadził nas do swojego Krzyża. Stajemy przed nim i widzimy Ukrzyżowanego, przysłuchujemy się Jego rozmowie z łotrem, gdzieś dochodzi do nas odgłos kpin i żartów z Niego, ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze to nasze spojrzenie na Niego i odpowiedź na fundamentalne dla mnie samego pytanie: Kim jesteś Nazarejczyku dla Mnie? Kościół Ciebie czci dzisiaj jako Króla i Pana Wszechświata to fakt, ale Kim jesteś dla mnie?

Pomyślcie trochę nad odpowiedzią na to pytanie? Dla mnie Jezus jest Panem i Zbawicielem. Zaprosiłem Go do mojego życia za pomocą poniższej modlitwy. Mnie to pomogło. Może i dla Ciebie będzie to ważne wydarzenie w życiu. Oto słowa Modlitwy:

„Panie Jezu. Potrzebuję Cię. Uznaję swoją grzeszność. Otwieram Ci drzwi mojego życia i przyjmuję Cię, jako swego Zbawiciela i Pana. Dziękuję Ci, że przebaczyłeś moje grzechy umierając za mnie na krzyżu. Proszę o Twoje kierownictwo w moim życiu. Uczyń mnie takim, jakiego mnie pragniesz. Amen.”

Pozdrawiam Was wszystkich w Mesjaszu Jezusie.

Ps. W załączniku Szczegółowe przedstawienie drogi do Jerozolimy. Może warto sobie przypomnieć jak wyglądała droga?  🙂

Droga Jezusa do Jerozolimy według św Łukasza

______________________________________________________________________

Szalom!
(31.10.2010)

W ostatnim czasie można było spotkać rózne opinie dotyczące Halloween. Wydaje mi się, że dominował jakiś zachwyt. Dla mnie osobiście Bóg jako miłośnik życia, kocha swoje stworzenia i z nimi nie walczy, ani nie chce ich zgubić. Podsyłam opinię rodzica, z którą się zgadzam (poniżej plik PDF)

HALLOWEEN, czyli jak powinien zachować się katolik wobec pogańskiego kultu

oraz ciekawy wywiadzik z egzorcystą (poniższy link)

http://www.youtube.com/watch?v=I_QkhB8KsJ4&feature=player_embedded

Wasz w Mesjaszu
Prezb. Adam
______________________________________________________________________

Szalom.
(19.10.2010)

To słowo możecie niekiedy usłyszeć, gdy jesteście blisko ołtarza w czasie liturgii (podczas przekazywania sobie znaku pokoju). Lubię się nim posługiwać ze względu na jego duchową treść. W języku hebrajskim słowo to posiada wiele znaczeń: może być traktowane jako pozdrowienie (nasze dzień dobry), może oznaczać pokój tj.  brak wojny, ale również: spokój bezpieczeństwo, dobre samopoczucie, pomyślność zdrowie, zadowolenie, sukces wygodę, pełnię i uczciwość. Powyższe znaczenia zaczerpnąłem z „Żydowskiego komentarza do Nowego Testamentu” wyd. przez wyd. „Vocatio” z Warszawy s.54.

Gdy używam Szalom jako uczeń Jezusa traktuję to jako posłuszeństwo słowom Jezusa, który mówił aby wchodząc do domów przekazywać ludziom życzenie pokoju. Pokój w całym swoim bogactwie znaczeń jest darem Mesjasza dla Ciebie i dla mnie i Mesjasz pragnie, aby Jego uczniowie przekazywali Szalom ludziom do których ich posyła.